O časopisu Úvodní stránka časopisu CYKLOTURISTIKA English information about magazine
Archiv starších čísel Úvodní stránka časopisu CYKLOTURISTIKA Nabídka CYKLOSHOPU
Články Úvodní stránka časopisu CYKLOTURISTIKA Nabídka knih
Rejstříky - starších ročníků Úvodní stránka časopisu CYKLOTURISTIKA Nabídka map
Předplatné Úvodní stránka časopisu CYKLOTURISTIKA Kontakty

Afrikou domů na kole
Jan Tomšíček

tomsicek_desky.jpg (25381 bytes)

FOTKY

Ukázka z knihy

    Tu přichází po silnici urostlý Masaj. Jako kdyby právě vystoupil z první strany žurnálu o Africe. Jasně červený pruh látky s čtvercovým vzorem - tvoří jej modrá a žlutá nitka - omotaný kolem těla a jednoho ramene, na zápěstích náramky, na krku několik náhrdelníků, vše z drobných barevných korálků. I v ušních lalůčcích charakteristické díry s ozdůbkami. Mrští oštěpem do země pět metrů ode mne a sedne si na režný pytel, co si s sebou přinesl.

    V těchto končinách je docela běžné, že lidé chodí bosi. Někteří se však modernizují a nosí sandály z ojetých pneumatik osobních aut. Kdo má spodní tlapku širší, je lépe použít pneu z vozu nákladního. Pneumatika se rozřeže na kusy podle délky chodidla budoucích nositelů, z měkčího boku se nařežou pásky a ty se do kříže spojí nýty či drátem s podešví a apartní sandálek je hotov. Na tržnicích pak můžete vidět celé stánky s touto praktickou obuví.

    Ale abych se vrátil k Masajovi „svému“. Slovní domluva je složitá. On hovoří jen svahilsky, já jen mizerně anglicky. Ještě česky, pravda, ale to na něj neplatí vůbec. A tak si dál píšu svoje poznámky. Když se po něm jakoby náhodou ohlédnu - má přece tak velký oštěp, co kdyby ... Ukazuje mi rukama, co už znám a říká „piča, piča“, čímž myslí anglicky picture neboli obrázek, tedy abych si ho vyfotil. Sláva, nechce mě oštěpem přišpendlit ke stromu, říkám si. Ve vší slušnosti mu posunky dávám najevo, že nemám zájem. Avšak ve skutečnosti přemýšlím, co bych mu dal, abych si ho mohl zvěčnit. Peníze? Ne - kazej lidi! Ale v batohu mám botasky a již se jich chci dávno nějak rozumně zbavit - je to zbytečné kilo navíc - stejně nosím jen sandály. Jak se tak dívám, Masaj má přibližně stejně velkou nohu-loď jako já. A tak mu říkám:

    „Hele, já ti něco dám, jo?“ a již se hrabu v batohu.

    Botky ze Snahy Opava mu padnou, na noze kloktají jen trochu. Aby si tak nožky své černé odřel; raději mu dám ještě krepsilonky... Ještě ho naučit zavazovat tkaničky. Je to chlapec šikovný, na pátý - šestý pokus už je zvládá. Znovu mi ukazuje a radostně říká: „Piča, piča - no many.“

masaj.jpg (25957 bytes) mapa.gif (25384 bytes)
Masaj s botaskami Trasa cesty

 

    Čtenáři Cykloturistiky si určitě pamatují, že v prvním čísle loňského ročníku časopisu, když začínala rubrika VELKÁ CESTA, byla popisována obdivuhodná cykloturistická trasa AFRIKOU Z JIHU NA SEVER.

    Tu absolvoval Jan Tomšíček v roce 1993, když předtím téměř dva roky pobýval v Jihoafrické republice. Po návratu sepsal své zážitky do knižní podoby, ale marně hledal vydavatele. Rukopis totiž obsahoval 1251 stran, neboť autor v něm podrobně popisoval předcházející cesty na kole, stavbu jachty Polárka, na které se spolu s kamarády vypravil na plavbu kolem světa, přerušení této cesty v Kapském Městě a pobyt na jihu Afriky s výpravami na kole za poznáním černého kontinentu. Teprve pomyslný poslední díl rukopisu se věnoval návratu na kole domů. I když je kompletní dílo zajímavé a čtivé, přece jen z vydavatelského hlediska by souhrnné vydání bylo riskantní. Už proto, že koho by uchvátily svazky o námořní plavbě, asi by si už s takovým zájmem nekoupil cykloturistickou část a naopak.

    Proto (možná prozatím) vychází v knižní podobě pouze díl popisující cestu na kole z Kapského Města do Chocně. Tato cesta trvala celkem 5 měsíců a 20 dní a Jan Tomšíček během ní odšlapal 13 600 kilometrů. K tomu je nutno ještě přičíst asi 800 km auty, kde to bylo pro kolo nesjízdné nebo kde bylo nebezpečno, 600 km vlakem přes Nubijskou poušť a 1700 km loděmi přes Asuánskou přehradu a Středozemní moře. Tedy celkem 16 700 šťastných kilometrů popisovaných v této knize. Kromě barvitého popisu krajiny a lidí, se kterými se setkal, jsou v ní vylíčeny někdy až neuvěřitelné zážitky s takovou zvláštní samozřejmostí, jakoby každodenní dotek dobrodružství nebyl ničím mimořádným.

    Kniha obsahuje i velké množství aktuálních geografických a místopisných údajů. Jistě užitečných pro ty, kteří by chtěli autora následovat na kontinent, prozatím z cykloturistického hlediska asi nejméně objevený.

    Cestopis vyšel ve Vydavatelství CYKLOTURISTIKA v edici CYKLOTURISTICKÉ CESTY jako druhé vydání. Má celkem 240 stran včetně 30 barvených fotografií a mapky. Kniha je vázána v pevné vazbě s barevnou obálkou.
Můžete si ji objednat v našem knižním CYKLOSHOPU